19.september - 28.november

Albert György, Mélancolie, 2012

Šest srečanj po dve uri na štirinajst dni

Trimesečni program za žalujoče po samomoru bližnje osebe deluje na podlagi knjige Pot žalovanja Patricka O’Malleya (Založba Družina) in izkušenj žalujočih, ki so že bili v podobnem programu in poteka že peto leto. Več o njem na žalovanje.si

Razlogi za takšen program

  1. Tisti, ki so doživeli izgubo bližnje osebe zaradi samomora, se lahko srečujejo z občutki krivde, nemoči in vprašanj o vzrokih, zato se v taki skupini lažje odprejo, saj jih navzoči resnično razumejo.
  2. Žalovanje za bližnjo osebo, ki je umrla zaradi samomora, se razlikuje od žalovanja za osebo, ki je umrla zaradi bolezni ali nesreče. Prav zato jim je lahko taka skupina v boljšo oporo.
  3. Ker so vsi v podobnem položaju, lažje delijo drug z drugim svoje izkušnje in se pri tem počutijo razumljeni.
  4. Žal je samomor še vedno močno nerazumljen in pogosto stigmatiziran, zaradi tega lahko žalujoči čutijo pritiske in nerazumevanje okolice. V zaprti skupini se počutijo varnejše in bolj sprejete, kar jim omogoča ozdravljajočo pot žalovanja in preobrazbo bolečine.
  5. Program je prilagojen posebnim potrebam teh žalujočih in temelji na izkušnjah drugih, ki so že šli skozi ta proces, kar omogoča učinkovitejšo pomoč in oporo.
  6. V šestih srečanjih po dve uri na vsaka dva tedna v skupini največ petih oseb lahko žalujoči delijo svoje bolečine, občutja in izkušnje z njihovo bližnjo osebo pred njegovo smrtjo. Tako se njihova prizadetost zaradi izgube postopoma preobraža ter se odkriva pot vključitve in nove navzočnosti bližnje osebe v njihovem življenju.

Način delovanja
Vsak udeleženec se zaveže, da bo delil in poslušal z odprtim srcem ter spoštoval zasebnost in zaupnost drugih v skupini. Prav tako se zaveže, da bo prišel na vseh šest srečanj, ki trajajo po dve uri, se pripravil nanje po prejetih navodilih ter spoštoval pravila delovanja skupine. V skupini je lahko največ pet žalujočih, zato da ima vsakdo dovolj časa za podelitev svojih izkušenj in doživljanj. Pred vsakim srečanjem prejmejo navodila, ob katerih doma razmišljajo o zgodbi ljubezni, ki je bila med njimi in njihovo bližnjo osebo, pa se s smrtjo ni uničila, temveč se na nov način nadaljuje. Ker je pogosto težko najti besede, s katerimi bi
ubesedili svojo zgodbo, bodo dobili različna vprašanja in tudi zapise nekaterih žalujočih, ki so izgubili bližnjo osebo zaradi samomor. Za dobro sodelovanje v skupini je potrebno, da je od pogreba minilo vsaj šest mesecev.

Prijava
Program poteka v prostorih Ignacijevega doma duhovnosti.
Prijava: preko Ignacijevega doma ali p. Ivan Platovnjak tel. 051 613 373, ivan.platovnjak@rkc.si. Lahko pa se preprosto prijavite preko spodnjega obrazca.

Koordinatorja programa in skupine: p. Ivan Platovnjak, jezuit, član ekipe Ignacijevega doma duhovnosti in profesor na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani in ga. Julija Božič, magistra psihologije, ki je pred šestimi leti izgubila brata zaradi samomora in se je dvakrat udeležila trimesečnega programa za žalujoče.